Το σχολείο

Το σχολείο μας είναι ένα νεοσύστατο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ειδικής αγωγής.

Η φοιτηση στο γυμνάσιο είναι 4ετής. Η λειτουργία των τάξεων γυμνασίου είναι 8.10 - 13.15. Τη μεταφορά των μαθητών από το σπίτι τους στο σχολείο και αντίστροφα την αναλαμβάνει η Περιφέρεια.

Μετά την αποφοίτηση από το Γυμνάσιο, ο μαθητής ή η μαθήτρια μπορεί να συνεχίσει 4ετή φοίτηση στη Λυκειακή βαθμίδα του σχολείου μας ή να εγγραφεί σε ΕΠΑΛ τυπικής εκπαίδευσης.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του Γυμνασίου ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα των τυπικών Γυμνασίων.

Τα τμήματα στο σχολείο έχουν κατ' ανώτατο όριο 9 μαθητές - μαθήτριες.

Οι Τομείς - Ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας είναι:

• Τομέας Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας - Ειδικότητα Κομμωτικής Τέχνης.
  • Τομέας Μηχανολογίας - Ειδικότητα Τεχνικού Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου.

Η Κοινωνική Υπηρεσία του σχολείου στελεχώνεται από Ψυχολόγο/Κοινωνικό Λειτουργό και Λογοθεραπευτή. Παρέχει εξατομικευμένη υποστήριξη για κάθε μαθητή αλλά και συμβουλευτική γονέων. Βρίσκεται σε συνεργασία με κοινωνικές υπηρεσίες και φορείς.

Το σχολείο καλύπτει τις εξής διαταραχές: ΔΕΠΥ, ήπια νοητική υστέρηση/ανωριμότητα, μαθησιακές δυσκολίες και διαταραχές στο φάσμα του αυτισμού.